12 Sep 2022

ȘEDINȚA CONSILIULUI DE SPRIJIN ȘI CONSULTARE A PERSONALULUI MILITAR ÎN REZERVĂ ȘI ÎN RETRAGERE

În data de 07 septembrie a.c. domnul colonel (rtr) Iulian BOERU, vicepreședinte al Consiliului Director al Fundației “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, a participat, la invitația consilierului ministrului Apărării Naționale, domnul general-locotenent dr. Dumitru SCARLAT, la prima ședință a consiliului de sprijin și consultare a personalului militar în rezervă și în retragere, convocată de către ministrul Apărării Naționale, excelența sa, domnul Vasile DÎNCU.

Obiectivul ședinței l-a constituit ”asigurarea cadrului eficient pentru susținerea efortului de dezvoltare instituțională și remedierea problemelor existente”.

Domnul ministru Vasile DÎNCU și–a exprmit bucuria și interesul privind participarea la acest gen de întruniri, cu structurile asociative din domeniul apărării care au calitatea de utilitate publică, în scopul asumat al identificătii și soluționării problemelor personalului militar în rezervă și în retragere.

S-a convenit ca, până la următoarea întălnire, din data de 13 octombrie 2022, Fundația noastră, alături de celelalte structuri asociative din domeniul apărării, să elaboreze și să transmită ministerului apărării naționale, pentru centralizare, abordare și justă, reală și corectă analiză, propuneri privind:

-  amendamentele privind statutul cadrelor militare;

indexarea și actualizarea pensiilor militare de stat;

-  stabilirea foii de parcurs privind îmbunătățirea cadrului legislativ care reglementează pensile militare de stat și salarizarea personalului militar în activitate.

În concluzie, prima ședință a consiliului a constituit un bun început privind informarea ministerului apărării privind situația de fapt cu care se confront  rezerviștii și ne exprimăm speranța că, în cadrul activităților comune viiotare, se vor identifica și soluționa problemele cu care se confruntă militarii în activitate, în rezervă și în retragere, în scopul creșterii calității vieții acestora.

DIRECTOR RELAȚII PUBLICE

Col. (r) Nicolae IVAN