19 Nov 2021

LA MULȚI ANI A.N.C.E. ”REGINA MARIA”- 30 DE ANI!!!!

MESAJUL PREȘEDINTELUI FUNDAŢIEI

SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ” CU OCAZIA ANIVERSĂRII A 30 DE ANI DE LA REÎNFIINȚAREA ASOCIAȚIEI NAȚIONALE CULTUL EROILOR ”REGINA MARIA” – 19 Noiembrie 2021.

Prin efortul susținut al unor generali și ofițeri, la data de 19 noiembrie 1991, spiritul Cultului Eroilor a renăscut prin reînființarea Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”-continuatoare a tradițiilor Așezământului Național pentru Cultul Eroilor, organizație neguvernamentalăde elită menită a venera eroii neamului românesc.

În perioada scurtă scursă de la reînființare și pînă astăzi, Asociația a reușit să aibă reprezentativitate și să fie recunoscută la nivel național și internațional, a dobândit calitatea de strucutură de utilitate publică,  înregistrând realizări  remarcabile, cum ar fi: evidența, întreținerea și amenajaraea monumentelor și a operelor comemorative de război, editarea revistei ”România Eroică”, a unor Monografii, Cărți de Aur și publicistică în domeniul cultului eroilor, decernarea premiilor anuale ale Asociației, constituirea cercurilor ”Cultul Eroilor” în învățământul preuniversitar, pentru educarea patriotică a tineretului nostru și multe altele!

Domnul general-maior Visarion NEAGOE, cu ocazia sărbătoriiri a 30 de ani de existență și evoluție ale Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”, în numele meu și al membrilor Fundației Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, exprim respectul și prețuirea, vă adresez, dumneavoastră, membrilor și simpatizanților A.N.C.E. ”Regina Maria”, sincere și meritate felicitări pentru împlinirile de marcă, vă urez sănătate, viață lungă și reușite de excepție în demersurile nobile de cinstire a celor care s-au jertifit pentru Țară și Neam!

”Neamul este etern prin cultul eroilor”!

Îmi exprim convingerea în dezvoltarea cooperării bilaterale dintre organizațiile noastre, pentru menținerea vie a Cultului Eroilor și pentru promovarea performanței profesionale în domeniul apărării.

Împreună suntem mai puternici!

LA MULȚI ANI A.N.C.E. ”REGINA MARIA”!

SĂNĂTATE, VIAȚĂ LUNGĂ ȘI REALIZĂRI MEMBRILOR ȘI SIMPATIZANȚIELOR A.N.C.E. ”REGINA MARIA”!

Cu respect și prețuire sincere,

PREŞEDINTELE CONSILIULUI DIRECTOR General-locotenent (r.) Ion UNGUREANU