25 May 2017

ZIUA FUNDAȚIEI

ZIUA FUNDAȚIEI “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”,  9 ani - 12 MAI 2017

La data de 12 Mai 2017, Consiliul Director al Fundaţiei “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă” a aniversat 9 ani de existență și împliniri la sediul Statului Major al Forțelor Terestre.

Evenimentul a fost precedat de evenimente istorice profunde ale neamului românesc: aniversarea Zieli Independenței - 140 de ani (9 “”Mai 1877), Zilei Regalității  (10 Mai 1881), Zilei Victoriei Împotriva Nazismului (9 Mai 1945) și Zilei Europei (9 Mai 1950).

La festivități au participat: conducerea Statului Major al Forțelor Terestre și personal din comandament, reprezentatntul Asociației Cultul Eroilor “Regina Maria” și alți distinși invitați.

Programul ceremoniei a constat în: alocuțiunea de rămas bun a domnului gl.lt. (rtg) Neculai BĂHNAREANU - la retragrea din funcția de președinte al Consiliului Director-, Mesajul noului președinte al Consiliului Director, domnul gl.lt. (rz) dr. Ion UNGUREANU - au fost trecute în revistă obiectivele, programele, realizările și nevoile de sprijin ale Fundației -, cuvântul domnului gl. mr. dr. Marius HARABAGIU, șeful Statului Major al Forțelor Terestre - exprimarea nevoii de dezvolatre a cooperării și de continuare a acordării sprijinului Fundației -, mesajul Asociației Cultul Eroilor “Regina Maria”.

Nu uitați!  “ÎMPREUNĂ SUNTEM MAI PUTERNICI!” și “AJUTAȚI-NE SĂ PUTEM  AJUTA!”

DIRECTOR RELAȚII PUBLICE
Col. (r) Nicolae IVAN