2 May 2018

ZIUA INFANTERIEI ROMÂNE MODERNE-

ZIUA INFANTERIEI ROMÂNE MODERNE-188 ANI, 2018!

La data de 30 aprilie 2018, am sărbătorit 188 de ani de existență, tradiții și evoluții ai Infanteriei române moderne: 1830-30 aprilie-2018.

Cu acest prilej s-au desfășurat: ceremonia depunerii coroanelor de flori, în memoria și pentru recunoștința infanteriștilor și infanteriei române, la Monumentul Infanteriei, din Parcul Kiseleff și acțiuni dedicate sărbătorii anuale.

La evenimente au participat domnul general de brigadă Dorin BLAIU, comandantul Componentei Operaționale Terestre și locțiitor al șefului Statului Major al Forțelor Terestre, domnul general-locotenent (rtr) Neculai BĂHNĂREANU, președintele Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere, domnul colonel (rtr) Gheorghe MATEESCU, vicepreședintele Asociației Naționale Cultul Eroilor “Regina Maria”, domnii colonel (rtr) Iulian BOERU și colonel (r) Ioan MOCAN, vicepreședinți ai Consiliului Director al Fundației “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”, generali, ofițeri, subofițeri și SGP în activitate, în rezervă și în retragere, din arma Infanterie și din alte arme ale Forțelor Terestre.

LA MULȚI ANI INFANTERIȘTILOR ȘI INFANTERIEI ROMÂNE!